Yapay Zeka, Suçsuz Bir İnsanın Tutuklanmasına Neden Oldu

ABD'de yaşanan bir olayda, Yapay Zeka'nın sebep olduğu hata sebebiyle masum bir insan polis tarafından tutuklandı.

Yapay Zeka, Suçsuz Bir İnsanın Tutuklanmasına Neden Oldu

Teknolojinin gelişmesi ve birçok alanda kullanılmaya başlanması ile birlikte yapay zeka‘da da büyük gelişmeler kaydedildi. Pek çok küçük/büyük işletme tarafından, eğlence sektörü, sağlık, finans gibi alanlarda da kullanılan yapay zekapolis karakolları tarafından da tercih edilmeye başlandı. Öyle ki, bir polis departmanı yapay zekanın “sözüne” güvenerek masum bir siyahiyi tutukladı.

Habere göre Robert Borchak Williams isimli siyahi bir adam, 9 Ocak günü Detroit Polis Departmanından bir çağrı aldı ve telefonda ACLU Michigan Fonu üst düzey Avukat yardımcısı Phil Mayor bulunuyordu. Williams, suçlamaları duyunca önce şaka sandı ve ciddiye almadı. Fakat bu telefon çağrısı oldukça ciddiydi ve arayan Avukat polise şikayette bulunarak soruşturma başlatılmasını sağlamıştı.

Robert Williams, gün içerisinde evine döndüğünde kapısındaki polisler ile karşılaştı. Williams’ın kapısında bekleyen polisler, Williams’ın gelmesiyle birlikte harekete geçti. Williams, eşi ve 2 genç kızının gözleri önünde polis tarafından çimlere yatırılarak tutuklandı. Ardından Williams, yapay zekanın suçlamasına güvenilerek polis departmanına götürüldü.

Williams’ın tutuklanmasına sebep olan şikayete göre, Detroit’te bulunan Shinola isimli bir saat mağazasının çalınmasından sorumlu olarak gösterilmesiydi. Mağaza kayıtlarından alınan video kayıtları, yapay zeka tarafından taranmış ve yapay zeka onun Robert Williams’ın olduğunu söylemişti.

Yapay Zeka’nın bu sözünden sonra tutuklanarak karakola götürülen Williams, ardından 30 saat boyunca hapis edildi. 30 saatin ardından Williams’ın suçsuz olduğu ve yapay zekanın yanlış tespit yaptığı belirlendi. Williams’ın suçsuz olduğu anlaşıldıktan sonra birkaç saat daha gözaltında tutuldu ve sonrasında serbest bırakıldı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Robert Williams’ın durduk yere tutuklanmasının ardından polislerin yapay zeka sistemi kullanmayı bırakmalarını talep etti. Ayrıca soruşturma ile ilgili açıklamalarda bulunan Georgetown Üniversitesi’nden Clare Garvie isimli Avukat, “Bunun, yapay zekanın suçsuz insanları yakaladığı ilk vaka olmadığını düşünüyorum. Bu sadece haberimizin olduğu ilk olay.” açıklamalarında bulundu. Yani Clare Garvie’ye göre yapay zeka, başka masum insanların da tutuklanmasına sebep olmuş olabilir.

Wayne İlçe Savcısı Kym Worthy, konuya ilişin açıklamalarında özür dileyerek Detroit polisinin yapay zeka sistemi hakkında endişe duyduğunu belirtti. Yapay Zeka kurbanı olan Robert Williams ise “Umarım hepiniz siyah insanların birbirine benzediğini sanmıyorsunuzdur” açıklamasında bulundu.