Wirecard, 1.9 Milyar Euro’luk Yolsuzluk Sebebiyle İflas Başvurusu Yaptı

Alman teknoloji devi Wirecard, şirkette bulunan 1,9 milyar euroluk açık sebebiyle büyük çöküş yaşadı ve iflas başvurusunda bulundu.

Wirecard, 1.9 Milyar Euro’luk Yolsuzluk Sebebiyle İflas Başvurusu Yaptı

1999 kuruluşlu 5.300’den fazla çalışanı bulunan Alman teknoloji devi Wirecard, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 1,9 milyar euroluk açıktan sonra ülkenin gündemi haline gelmişti. Günlerce konuşulan olay, şirkette 14 milyar 613 milyon, yani 1,9 milyar Euro‘nun kayıplara karışmasından sonra yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde iflas eden Wirecard eski CEO‘su Markus Braun‘ın adının karıştığı yolsuzluk haberlerinden sonra şirket oldukça kötü gelişmeler yaşadı. Şirket hesaplarının tümünün kontrol edilmesi ve şirket kasasındaki paranın kontrolü sonucunda ortaya çıkan 1,9 milyar Euro’luk dev açık, şirketi oldukça karıştırdı.

Aslında şirkette yapılan araştırmalar sonucu Wirecard’ın yaptığı açıklamalara göre 1,9 milyar Euro’luk bu para hiçbir zaman şirketin olmamıştı. Yani iddialara göre Wirecard’ın eski CEO’su Markus Braun, yatırımcıları çekebilmek amacıyla şirket hesabındaki para miktarını bunun bir suç olmasına rağmen şişirmişti. Olayın ortaya çıkmasının ardından Wirecard CEO’su Markus Braun, piyasaları manipüle etmek ve yatırımcıları cezbetmek için hesapları şişirmek sebebiyle tutuklandı. Eski CEO hakkında bu konu sebebiyle yasal işlemler de başlatıldı. Bunun ardından 5 milyon euro kefalet ödeyen eski CEO serbest bırakıldı.