Türk Havacılık ve Uzay Sanayii

1973 yılında az sayıda insanla çalışmalara başlayıp günümüzde 10 bin kişiyle uzaya uydu fırlatan milli hazinemiz.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii

                                                      MİLLİ UZAY SANAYİ TAI

Tusaş ilk olarak 28 Haziran 1973 yılında savunma sanayi alanında dışa bağımlılığı azaltmak için Tusaş Uçak Sanayi A.Ş. olarak kurulmuştur. 1984 yılında TAI ile 25 yıllığına Türkiye-ABD iş birliği ile  birleştirilmiştir.

25 yıllık süreç tamamlanmadan ABD hisselerini Türk hissedarlar satın alarak firma tamamen milli hale gelmiştir. Bu süreçten sonra TAI ile TUSAŞ havacılık ve uzay sistemlerinde üretim ve gelişim çalışmalarına devam etmişlerdir.

Havacılık ve uzay sanayisinde ilk yüz otorite arasında yer alan Tusaş tasarım/üretim alanında kendini geliştirmeye devam etmektedir. Şirketin 6M metrekarelik Akıncı Hava Üssü’nde bulunan arazisinde ileri teknoloji ürünü makine ve teçhizatla donatılmış modern uçak üretim tesisi, parça imalatı, uçak montajı, uçuş testleri ve teslimine kadar geniş üretim kabiliyetlerine sahiptir.

Tusaş kalite sistemi dünyaca kabul görmüş ANTO AQAP-110,ISO-9001:2000,AS EN 9100 ile AECMA-EASE standartlatını karşılamaktadır.

Tusaş 1984 yılında çok az kişiyle başladığı serüvenine bugün 10 bine yakın çalışanıyla dünya pazarında yerini ayırtmıştır. Firma ayrıca önümüzdeki 10 yıl içerisinde sadece mühendis sayısını 10 binin üzerine çıkarmayı hedeflemektedir.

Şirketin kendini tanımladığı misyon ve vizyon değeri şöyledir:

VİZYONUMUZ

Özgün ürünlere sahip ve küresel rekabet gücüne ulaşmış "Dünya markası havacılık ve uzay şirketi" olmak.

 

MİSYONUMUZ

Havacılık ve uzay sektöründe ulusal güvenlik ihtiyacını karşılayan çözümler üretmek ve sanayinin gelişmesine öncülük etmek.

 

 Şirketin 2020 paydaşları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı %54,49’luk hisseyi alırken Savunma Sanayi Başkanlığı %45,45’lik hisseyi ve son olarak Türk Hava Kurumu %0,06’lık hisseyi almaktadır.

Şirketin projeleri arasında yer alan bazıları şunlardır:

HÜRKUŞ

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girmiştir. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir.

ANKA

Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance), İHA Programı, bir geliştirme projesi olup; üç adet hava aracı prototipi ve tüm yer sistemlerinin belirlenmiş olan ihtiyaçlara göre tasarlanıp, geliştirilmesi ile prototip ve geliştirme testlerinin tamamlanmasını hedeflemektedir. Program,"Kavramsal Tasarım", "Ön Tasarım", "Detay Tasarım ve Geliştirme" ile "Test ve Değerlendirme" safhalarından oluşmaktadır. Geliştirme safhası süresince, tüm sistem bileşenlerinin geliştirme/ara yüz/bütünleştirmelerinin gerçekleştirileceği bir Sistem Entegrasyon Laboratuarı (SEL) oluşturulmuştur.

ŞİMŞEK

Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.

AKSUNGUR

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA Kesintisiz Çok Rollü İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA Sistemi; gündüz/gece İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemidir. ANKA-AKSUNGUR 40000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahiptir.

GÖKBEY

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır.

ATAK

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirilmiştir. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapmaktadır.

 

GÖKTÜRK-2

Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve 2012 yılında fırlatma operasyonu gerçekleştirilen GÖKTÜRK-2; Türkiye’nin özgün olarak geliştirdiği ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusudur. TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma Geliştirme Projeleri Destekleme Programı (SAVTAG-1007) kapsamında GÖKTÜRK-2 Projesi Sözleşmesi; T.C. Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. ve TÜBİTAK UZAY İş Ortaklığı arasında 13 Nisan 2007 tarihinde imzalanmasının ardından 1 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe konulmuştur. GÖKTÜRK-2 Sistemine ilişkin tasarım, üretim ve test süreçlerindeki tüm mühendislik faaliyetleri milli olarak gerçekleştirilmiştir.