SÜPERKAHRAMANLAR VE SİNEMA PART:2

Bu yazımda ilk kısımda sizlere tanımını yaptığım ve altını doldurmaya çalıştığım “süperkahraman” furyasının sinema yolculuğunu ve bir zamanlar önemsenmeyen ve küçümsenen bu filmlerin nasıl olup da dünyanın en çok izlenen filmleri olduğunu anlatmaya çalışacağım keyifli okumalar…

SÜPERKAHRAMANLAR VE SİNEMA PART:2

SÜPERKAHRAMANLAR VE SİNEMA PART:2

 

Bu yazımda ilk kısımda  sizlere tanımını yaptığım ve altını doldurmaya çalıştığım “süperkahraman” furyasının sinema yolculuğunu ve bir zamanlar önemsenmeyen  ve küçümsenen bu filmlerin nasıl olup da dünyanın en çok izlenen filmleri olduğunu anlatmaya çalışacağım keyifli okumalar…

 

Süperkahramanlar, beyaz perdelere gelmeden önce bu çizgiroman ve karakterlerinin çoğu küçük bir çizgi roman okuru azınlığı tarafından tanınıyordu.60’larda “Batman TV Series” gibi birçok süperkahramanın düşük bütçeli televizyon dizileri ve çizgi filmler yapılsa da bu furya yetişkinler tarafından tutmayıp daha çok çocukların üzerine yoğunlaşılmış kalitesiz eserlerdi.

batman 1.jpg

Batman TV Series (1966-1968)

 

70’li yıllara gelindiğinde süperkahraman camiası sinema alanında yeni atılımlar yapmaya çalışsa da  pek hatrı sayılır eserler vermedi.İptal edilen veya az gişe yapan filmlerden ötürü stüdyolar bu sektöre fazla sıcak bakmıyordu.

Ancak 1978 yılında çıkan “Superman” filmi büyük başarı ve övgülerle karşılanarak adeta ölmekte olan süperkahraman sinemasının yeniden canlandırıp stüdyolara ilham verdi. Başrollerinde Christopher Lee ve Margot Kidder’ın oynadığı bu film bir seri şeklinde devam etti ve ikinci film(1980) ve üçüncü film (1983) gibi filmler, ilk filmin gerisinde kalarak seri sonlandı.

superman-the-movie.jpg

 

(1980-1999) İlerleyen yıllarda önü açılan süperkahraman sineması iyi kötü birçok eser ortaya koymuştur.Dev başarılar olmasa  da orta dereceli başarılar yakalamış ve sektör, canlılığını sürdürmüştür.DC Comics bu dönemde yaptığı filmler ile Marvel’a kıyasla epey öndedir.Marvel ise bu dönemde DC’ye kıyasla çok daha az sayıda film çıkarmış ve iyi prodüksiyon şirketleri ile anlaşamayıp düşük bütçeli ve kötü –göreceli- filmler ortaya koymuştur.Ancak biz seyirciler olarak “DC vs Marvel” kavgalarını bırakıp her iki camiadan da önümüze sunulan eserlerin keyfini çıkarmayı bilmeliyiz.  Bu dönemde çıkan popüler süperkahraman filmleri kısaca şöyledir:Superman(üçleme),Batman(üçleme),Swamp Thing,Blade,Fantastic Four,The Punisher…

 

Bu noktadan sonra yazımı ikiye ayırıp filmleri, Marvel ve DC başlığında ele almak istiyorum:

 

2000’LERDEN SONRA DC VE SİNEMA

aHR0cDovL3d3dy5uZXdzYXJhbWEuY29tL2ltYWdlcy9pLzAwMC8xODIvMzY5L2kwMi9tYXhyZXNkZWZhdWx0LmpwZw.jpg

Arkasına Warner Bros. Gibi dev bir şirketin prodüksiyonluğunu alan DC Comics yeni yüzyıla mükemmel bir üçleme ile girerek sinema tarihine adını altın harflerle kazıyacak olan “The Dark Knight” serisine imza atmıştır. Yönetmenliğini dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Inception,Interstellar,Memento gibi filmlerle tanınan Christopher Nolan’ın yaptığı başrollerinde dünyaca ünlü Christian Bale,Michael Kane,Gary Oldman gibi oyuncular bulunduran ve bize  unutulmaz bir joker performansı deneyimleten  bu film üçlemesi DC’nin sinema için en büyük başarısı olarak görülür.

214-0-b9232a93909e16799e2782d0a9352985.jpg

2000’lerde yine birbirinden bağımsız ve herhangi bir evren oluşturma çabasına girmeden ilerlemeye çalışan DC,Constantine veya Catwoman gibi orta derece veya kötü sayılabilecek birçok film çıkartan şirket, solo karakterlerine güvenip bir evren oluşturmamakta ısrarcı şirket büyük bir hata yapmış ve ilerleyen yıllarda süperkahraman filmlerindeki liderliğini kaybetmiştir.

2009 senesinde Dark Knight serisinin yanında yine bir şaheser olan Watchmen çizgiromanını sinemaya uyarlamıştır.Film güzel olmasına rağmen gişede ses getirmemiştir.Bu tarz filmler sebebiyle DC,süperkahraman temasıyla Marvel’ın aksine çok daha “karanlık” ve ağır tonda ilerlemeye karar vermiştir.

2010’dan sonra ise Marvel’ın çığır açan sinematik evren ideolojisinden yola çıkarak; Man Of Steel,Batman v Superman,Suicide Squad,Wonder Woman gibi filmlerle bir Justice Leauge filmi yapmışlar fakat diğer filmlerle birlikte Justice Leauge Dünyanın en popüler süperkahramanları ve ekibini içermesine rağmen gişede istediği başarıyı yakalayamamış,eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmuştur. Stüdyonun aşırı baskı ve etkilerine dayanamayan yönetmenlerin bazıları filmin ortasında istifa etmiş bazıları ise kovulmuş,değiştirilmiştir.Bu tarz yönetmen,karakter,senaryo değişikleri ve iptal olan filmler sebebiyle DC ve Warner Bros.’un  Sinematik evren oluşturma istekleri büyük başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

24302003_1641556619235707_5901700006510938874_o.jpg

DC ;2019 yılında çıkan “Joker” filmi, düşük bütçesine rağmen gişede istediği başarıyı elde etmiş ve eleştirmenlerden de olumlu yorumlar almıştır.Kesin olmamakla birlikte DC, Joker gibi karanlık ve ayrı ayrı,sinematik evren oluşturmaksızın yoluna devam edeceğe benziyor.Fakat gelecek ne gösterir bilemeyiz. Belki de Warner Bros yöneticileri yukarılarda bir yerlerde sinematik evreni devam ettirme çabası ile yeni projeler düşünüyorlardır. Ben kişisel olarak Mat Revees’in yönetip başrolünde harika oyuncu (maalesef birçoğumuzun Twilight serisi ile tanıdığı) Robert Pattinson’un olduğu 2021 yılında çıkacak yeni Batman serisinden oldukça umutluyum.

200214110331-robert-pattinson-batman-camera-test-exlarge-169 (1).jpg

 

 

2000’LERDEN SONRA MARVEL VE SİNEMA

Geçmişi birçok sinema başarısızlığıyla dolu olan ve çizgiroman alanında da ekonomik sıkıntılar yaşayan Marvel,karakterlerinin haklarını “Disney”,”Sony”,”20th. Century Fox” ve “Universal” gibi farklı stüdyolara sattı.

2002 yılında çıkan Marvel’ın  devrim niteliğindeki Sam Raimi’nin  Spider-Man üçlemesi ile yeniden oyuna dahil olan Marvel, farklı stüdyolardaki X-men,Ghost Rider,Hulk,Fantastic Four gibi serilerle de hem gişede kar etti hem de karakterleri çok popülerleşerek çizgiroman satışlarını arttırdı.Farklı evrenlerde farklı karakterleri insancıl halleriyle gören seyirciler başta Spider-Man ve X-Men serisi olmak üzere bu filmleri çok sevdi ve iyi yorumlar almasına sebep oldu.Tobey Maguire(Peter Parker), Hugh Jackman(Wolverine) ve Michael Fassbender(Magneto) gibi oyuncular ise adeta karakterleriyle özdeşleşip inanılmaz performanslara imza atmışlardır –Kişisel not:Tobey Maguire, iyi bir oyuncu değil. Sadece aşırı tatlı mimikleri var ve en iyi Spider-Man-