Stokçuluk Nedir? Neden Stokçuluk Yapılır? Nasıl Yapılır? 

stokçuluk,nedir,nasıl,yapılır

Stokçuluk Nedir? Neden Stokçuluk Yapılır? Nasıl Yapılır? 

Değerli okurlarımız stokçuluk yapmak Türk Ceza Kanunu’na göre resmen suçtur.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği'nde "Stokçuluk" terimi "Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin piyasada darlık yaratan, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozan faaliyetleri ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetleri" olarak tanımlanmaktadır

Stokçuluk yapmanın cezası ise TCK 240. madde de "Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." şeklinde tarif edilmiştir.

Günümüzde ise bunu fahiş fiyat arttırımında kullanmaktalar. Günümüzde fiyat dalgalanmasından yararlanmak isteyen bazı kendini akıllı sanan kuruluşlar tarafından ticari olarak satılması planlanan ürünleri depolarına saklayıp vatandaşa ürün kalmadı, bulunmuyor gibi kelimeler üreterek piyasada darlık ve piyasa dengesini bozarak ürünün artmasını sağlıyorlar. Haksız olarak sağlanan bu kazançta, ticaret yapan satıcı ürünün fiyatı x2-x3 değerinde ya da daha fazla arttığında ise bir kısmını çıkarak 2-3 katı fiyattan vatandaşa satıyor.

Örnek olarak  2000 liradan alıp 2200 Türk Lirası’na satılması planlanan ürünü stoklayıp, piyasa dengesini bozup daha sonra ürünün alış fiyatı 3000 Türk Lirası satış fiyatı 3300 Türk Lirası olduğunda, ürünün bir kısmını satışa çıkarıp 2200 TL’den satmadan 3300 TL’den satıyor.  Böylelikle 200 TL kâr etmesi gerekirken 1300TL haksız kazanç elde etmiş oluyor.

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI VE STOKÇULUK İHBAR BİLDİRİMİ NASIL YAPILIR?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan yeni uygulamaya göre kurumun internet sitesi üzerinden "Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi" yapılabiliyor. Vatandaşlar kendilerine fahiş fiyattan gıda maddesi veya temel ihtiyaç malzemesi satan işletmeleri site üzerinden şikayet edebilecekler. vatandaşların öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kurumsal internet sitesi üzerinden giriş yapmaları gerekiyor. Ardından Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi menüsü kullanılarak vatandaşlar ihbarlarını iletebiliyorlar. Bu ihbarlar vatandaşların yaşadıkları illerdeki birimlere iletilerek denetimler ivedilikle yapılıyor.

STOKÇULUĞUN CEZASI NE KADAR?

Stokçulukla mücadele kapsamında uygulanan cezaların artırılmasını da içeren Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Stokçulara 2 milyon TL'ye kadar ceza öngören teklif 8 maddeden oluşuyor.

Stokçuluğun cezalarını artıran kanun teklifinin bir süredir AK Parti'de çalışmaları sürüyordu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hızla üzerinden çalışılan kanun teklifine göre stokçuluğun cezaları artırılacak.

50 bin liradan başlayan cezalar 500 bin liraya kadar uygulanıyordu. Mevcut düzenlemeyle caydırıcılığın artması için cezalar ağırlaştırıldı. Yeni teklife göre alt sınır 100 bin lira üst sınır ise 2 milyon lira olarak belirlendi.

Böylece alt sınır ile üst sınır arasında olan 10 katlık fark 20 kata çıkmış oldu.