Sporun Faydaları Nelerdir

Sporun Faydaları Nelerdir. ABD’de 14 bin 221 lise öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, spor yapan gençler, spor yapmayanlara oranla daha iyi besleniyorlar. Şiddete daha az başvuruyorlar. Neden spor yapalım? Son yıllarda özellikle ABD’de geniş halk kitleleri taranarak yapılan araştırmalar, sporsuz bir yaşam tarzının insanları kronik hastalıklar vasıtasıyla sinsice ölüme götürdüğünü ortaya koyuyor. JAMA dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ölüme neden olan risk faktörlerinin başında düşük kondisyon geliyor.

Sporun Faydaları Nelerdir

Sporun Faydaları Nelerdir.
ABD’de 14 bin 221 lise öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, spor yapan gençler, spor yapmayanlara oranla daha iyi besleniyorlar. Şiddete daha az başvuruyorlar.
Neden spor yapalım?
Son yıllarda özellikle ABD’de geniş halk kitleleri taranarak yapılan araştırmalar, sporsuz bir yaşam tarzının insanları kronik hastalıklar vasıtasıyla sinsice ölüme götürdüğünü ortaya koyuyor. JAMA dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ölüme neden olan risk faktörlerinin başında düşük kondisyon geliyor.
Hangi sıklıkla spor yapılmalı?
Egzersizin hastalıklardan korunma, kondisyonun gelişimi ve kilo verilmesi gibi faydalarından yararlanılabilmesi için bilinçli yapılması gerekiyor. Büyük kas gruplarının kullanıldığı yürüyüş, bisiklet, jogging, koşu, yüzme, tenis gibi sportif aktiviteler, sağlık için daha yararlı.
Kanıtlanmış herhangi bir sağlık problemi bulunmayanların, bu sporları ideal olarak her gün, ama haftada en az 3-4 gün yapması gerekiyor. Egzersizin süresi en az yarım saat, ideal olarak 45 dakika. Ayrıca efor süresince egzersiz herhangi bir kesintiye uğramamalı.