Sinemada Renk Kullanımı ve Renklerin Psikolojimize Etkisi

Renklerin insan üzerinde hafife alınamayacak derecede büyük etkileri bulunmaktadır. Renklerle psikolojik tedavi yöntemlerinin uygulandığı günümüzde renk olgusu; sinema ve televizyon sektöründe de kendisini yoğun biçimde hissettirmektedir.  Renk, sinematografik anlatıma derinlik kazandırmaktadır. Sinema tarihinin her noktasında renk, yönetmenler tarafından başvurulan önemli bir unsur olmuştur. İyi yönetmenlerin çoğu insanları etkilemek ve istediği mesajı verebilmek için çoğu zaman renkleri bir araç olarak, bazıları ise  adeta eserlerinin bir karakteri olarak kullanmışlardır. Bugün bu yazımla  sinemada renk sembolizminden bahsetmek, renklerin bize söylemeye çalışıp da anlatamadıklarını tercüme ettim sizlere. Keyifli okumalar…

Sinemada Renk Kullanımı ve Renklerin Psikolojimize Etkisi

SİNEMADA RENK KULLANIMI VE RENKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİSİ

Renklerin insan üzerinde hafife alınamayacak derecede büyük etkileri bulunmaktadır. Renklerle psikolojik tedavi yöntemlerinin uygulandığı günümüzde renk olgusu; sinema ve televizyon sektöründe de kendisini yoğun biçimde hissettirmektedir.  Renk, sinematografik anlatıma derinlik kazandırmaktadır. Sinema tarihinin her noktasında renk, yönetmenler tarafından başvurulan önemli bir unsur olmuştur. İyi yönetmenlerin çoğu insanları etkilemek ve istediği mesajı verebilmek için çoğu zaman renkleri bir araç olarak, bazıları ise  adeta eserlerinin bir karakteri olarak kullanmışlardır. Bugün bu yazımla  sinemada renk sembolizminden bahsetmek, renklerin bize söylemeye çalışıp da anlatamadıklarını tercüme ettim sizlere.

MAVİ

Uluslararası bir ankete göre en sevilen renk seçilen mavi sakinliği, sadakati, dürüstlüğü, güvenliği ve samimiyeti temsil eder. Mavi birçok filmin en huzurlu sahnelerinde seyircinin de psikolojik olarak huzuru hissetmesi için kullanılmıştır.

bbef2066899fe29ab92f10d63fef88d6.jpg

The Truman Show (1998)

Bu kullanımdan verebileceğim en iyi örneklerden biri The Truman Show'dur. Filmde ana karakterimizin enerji dolu anlarının aksine bütün korkularını yenip sonunda gerçeği öğrendiği sahnede seyirciye de aynı huzuru yaşatmak ve gerçeğin ortaya çıktığını belirtmek amacıyla bu sahnede neredeyse mavinin her tonuna yer verilmiştir.

 

unnamed.jpg

Eternal Sunshine Of The Spottless Mind (2004)

Yine aynı şekilde renk kullanımı için çok iyi örnek olan Eternal Sunshine Of The Spottless Mind (Sil Baştan) filminde ana karakterimizden biri olan Clementine karakterinin saç renginin sıkılıkla değişmesi, onun ruh hali ve hikayenin gidişatı hakkında adeta ipuçları vermektedir.

 

 

KIRMIZI

En dinamik, en kuvvetli, dalga boyu en uzun, titreşimi en kuvvetli renktir. Bu renk; canlılık, mutluluk, girişkenlik, dışa donukluk, irade, güç, cinsel güç, kızgınlık, hırs ve olumluluk gibi anlamlar taşımaktadır. Kırmızı, sevgi ve nefret gibi iki zıt duyguyu da bünyesinde taşımaktadır. Kırmızının insan üzerindeki etkisi yadsınamaz derecede büyüktür.

eee5363374dc4ed40d7a21d7fffae4f2.jpg 

American Beauty (1999)        

2001-RED (1).jpg  

2001: A Space Odyssey (1968)

 

 

 

SARI

Bir poster veya resim gördüğümüzde gözümüze ilk çarpan renk sarıdır. Taksiler sarı yapılmış, uyarı sembolleri sarı ile gösterilmiş, kitaplarda önemli yerlerin altını sarı kalemlerle çizeriz…

Çünkü sarı ve tonları renk aleminin en dikkat çekici rengidir. Deliliği, tehlikeye, eğlenceyi temsil eder.

 

8bdbff323d10ad5a01a337684a68b855.jpg    

Kill Bill (2003)

Çılgınca ve şiddet dolu bir intikam hikayesi işlenirken Kill Bill filminde Uma Thurman’ın saçları ve kostümü bu çılgınlığı en iyi şekilde yansıtacak olan sarı renginde tasarlanarak güçlü bir sembolik anlatım sunulmuş.