Saatte 1200 km Yapabilen HyperLoop Nedir?

Saatte 1200 km Yapabilen HyperLoop Nedir?

Elon Musk tarafından geliştirilmekte olan hızlı bir ulaşım aracı olan Hyperloop, üst düzey ray ötesi sistem olarak tanımlanmaktadır.

Trafik sıkıntısı nedeniyle harcanan zamanın fazlalığına dikkat çeken Hyperloop Şirketi'nin yönetim kurulu başkanı Bibop Gresta, “Sahip olduğumuz en önemli şey zaman. En değerli varlığımız olan zaman bizden çalınıyor. Biz de buradan yola çıkarak yeni bir ulaşım teknolojisi geliştirdik.” dedi.

Hyperloop teknolojisinin nasıl çalıştığını anlatan Gresta, “Havası tamamen alınmış bir tüpte hareket eden Hyperloop, özel olarak geliştirilmiş mıknatıslar sayesinde yerden 10 cm havada ilerliyor. Bu sayede sürtünme kuvvetinden etkilenmiyor ve hızı saatte 1000 km üzerine çıkabiliyor.” dedi.

 
 

2016 yılında Nevada Çölü'ne kurulan 4.8 kilometrelik yer altı tünelinin tamamlanmasının ardından gerçeğe dönüşen proje, ilk adımlarını atmış ve trenin gerçeğe dönüşmesi için çalışmalar başlamıştı.

Üst düzey bir ray ötesi sisteme sahip olan Hyperloop manyetik alan kullanarak sürtünmeyi en aza indiriyor, trenin çok yüksek hızlara ulaşmasını sağlıyor.

Bu inanılmaz hızda yolculuk yapan Hyperloop, yolcuları Londra'dan normal şartlarda trenle 4 saatte gidilen Edinburgh'a yarım saat kadar kısa bir süreyle ulaştırmayı planlıyor. Manchester'dan Londra'ya 163 km'lik yolu 18 dakikada tamamlaması düşünülen Hyperloop, Los Angeles ile San Francisco arasındaki yolculuğu da yarım saate kadar düşürebileceği öngörülüyor. Gördüğünüz üzere bu hız küçümsenmeyecek kadar fazla. Eğer bu ulaşım aracı Türkiye'de olsaydı İstanbul ile Ankara arasındaki süre aşağıda gördüğünüz üzere oldukça kısalacaktı.