Psikanaliz

Sigmund Freud'un Psikanalizi

Psikanaliz

PSİKANALİZ

Sigmund Freud tarafından inşa edilmiş olan psikanaliz, bilinçdışımızın en ücra köşelerine ulaşarak problemlerimizin kaynağını  bulma ve bizi bu problemlerden korumayı hedeflemektedir.

 

BİLİNÇ-BİLİNÇDIŞI

Freud insan bilincini buzdağı metaforu ile açıklamıştır. Bu metafora göre buzdağının su üstündeki kısmı(hacimce küçük kısım) bilinci temsil eder, su altında kalan kısmı(hacimce büyük kısım) ise bilinçaltını(dışını) temsil etmektedir.

Buzdağının alt kısmının bu denli büyük hacimli olması bizi psikanaliz konusunda etkin kılar.

 

TARİHÇESİ

Psikanaliz 19.yy'ın sonlarında nevrotik ya da histerik belirtiler barındıran hastalara efektif bir tedavi bulmayı amaçlayan Sigmund Freud tarafından Viyana'da keşfedilmiştir. Ama ironik de olsa bu yöntemi dünyaya duyuran kişi bir hekim ya da psikolog değil Viyana Burg Tiyatrosu yönetmeni Alfred Freiherr Von Berger'dı.

 

UYGULAMA BİÇİMİ

Yöntem olarak psikanaliz: Öncelikle analizan* kendini rahat hissedeği bir konuma getirir. Hepimizin aklında canlanan psikolog sahnelerindeki koltuğa uzanma sahneleri bunun temsilidir. Psikanalizde analist** ve analizan için en önemli unsur konuşmadır. Konuşmanın uzun soluklu olması her iki taraf için de faydalıdır. Analizandan istenen aklına gelen neredeyse her şeyi söylemesidir. Bu söylemler hayaller, anılar, hedefler, travmalar ve fantezilerle ilgili olacaktır. Analist konuşma sırasınca olabildiğince sessiz kalmak zorundadır.Sadece profesyonel görüş belirtmesi gereken durumlarda açıklama yapar ya da cevap verir.

Birçok klinisyen psikolog ciddi psikolojik rahatsızlıkları bulunan(intihara meyil/varlıklar görümü) hastalar üzerinde psikanalizi tavsiye etmemektedir.

Son olarak günümüz modern psikologları psikanaliz için ortak bir paydada tuhaftır ifadelerini kullanmışlardır.

 

*Analizan: Analiz edilen kişi

**Analist: analiz eden kişi