Python Eğitim Serisi: Bölüm 2

Bir önceki yazımızda, pythondan kısaca söz etmiştik. Bu yazımızda ise, kullandığımız işletim sistemine python ve gerekli bileşenlerini kuracağız.

Python Eğitim Serisi: Bölüm 2

Ders 2: Kurulum
Bir önceki yazımızda, Python'un özelliklerinden, kullanılabildiği işletim sistemlerinden ve kullanıldığı alanlardan kısaca söz etmiştik. Konuyu yavaş yavaş daha da derinleştireceğiz. Kısaca bir giriş yapacağız.
Kurulum:
Python ile ilgili bir şeyler yapmak, yazdığımız kodları çalıştırmak için öncelikle cihazımıza Python'u kurmamız gerekiyor. Bağzı işletim sistemlerinde Python otomatik olarak kurulu geliyor. İlk olarak GNU/Linux işletim sistemindeki duruma bakalım.
Genellikle GNU/Linux dağıtımında Python kurulu olarak gelmektedir. Ben, Ubuntu 16.04 vps üzerinden anlatacağım. Ubuntu da Python her zaman kuruludur. 
Bir önceki yazımızda anlatmıştık. Python'un iki farklı versiyonu mevcut. Python 2 ve Python 3. İlk olarak sisteminizde hangi python sürümünün kurulu olduğunu denetlemeniz gerekiyor.
Bunun için, terminale girip komut satırına "python -V" (V harfi büyük olacak) yazmanız gerekiyor.
Eğer aldığınız çıktı: "Python 2.7.12" gibi bir çıktı  ise, sisteminizde sadece python 2 kuruludur. Bu komut bağzen doğru çalışmayabilir. Bilgileri eksik gösterebilir. Bunun için, daha kesin sonuçlar veren, şu komutları kullanın:
Terminali açıp komut satırına ilk olarak "python2" yazın. Eğer kullandığınız sistemin klasik komut satırından daha farklı bir ekran ile karşılaşırsanız, hem python 2'nin kurulu olduğunu test etmiş, hem de python'un kod yazma ekranına, komut satırına ulaşmış olursunuz.
Aynı komutları birde python 3 için deneyin. "python3"
Eğer python komut satırı açılırsa, Python'un 3 versiyonunun da kullandığınız platformda kurulu olduğunu görebilirsiniz.
Tamam, iki versiyon da kullandığımız işletim sisteminde kurulu. Peki bu komutları çalıştırdığımızda "command not found" gibi bir hata alırsak ne yapacağız?
Tahmin ettiğiniz gibi, bu hata, python'un sistemimizde kurulu olmadığını gösterir. Python'u kurmamız için ise iki yol mevcut. Gelin, bu yolları inceleyelim.
GNU/Linux dağıtımının paket depolarında yüksek ihtimal ile Python bulunur. Aşağıdaki komut ile python'u sistemimize kurabiliriz.
"sudo apt-get install python3"
veya
"sudo apt-get install python2"
Tercih ettiğimiz python sürümünü, bu komutları kullanarak sistemimize kuralım.
Kurulum sırasında hata alma olasılığınız çok düşüktür. Fakat paket depolarındaki versiyon eski olabilir. Örnek olarak, güncel python versiyonu 3.8.1, ama paket deposundan kurduğumuz  python sürümü 3.5.2 olabilir. En güncel versiyonu kurmak için ise, kaynaktan derlemeniz gerekmektedir.
Bu yazımda kaynaktan derlemeyi anlatmayacağım. Her sistem için farklı kurulum adımları uygulanması gerekir. Yeni başlayanlar için de, python 3.5.1 veya python 3.8.1 arasındaki farkların bir önemi yoktur.
Paket depolarından, 3 veya 2 versiyonunu kurduğumuza göre, Microsoft Windows için gerekli adımlara geçebiliriz.
Windows sürümlerinde python kurulu olarak gelmez. Bu yüzden Pythonu kendimiz kurmak zorundayız. 
www.python.org/downloads adresine giriyoruz. Burada bütün python versiyonları bulunmakta. Daha önce de söylediğimiz gibi, en güncel python versiyonu 3.8.1'dir. En güncel versiyonu kurmanızı öneririm. Yine de istediğiniz versiyonun bulunduğu bağlantıya tıklayıp indirebilirsiniz.
İndirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştıralım. Kurulum ekranında karşımıza iki kutucuk çıkacak.
1: Install launcher for all users (recommended)
2: Add Python 3.8 to PATH
Birinci kutu işaretli gelecektir. İkinci kutucuğu da işaretleyelim. Eğer bunu işaretlersek, sadece python komutu vererek programı çalıştırabiliriz.
Aynı pencerede iki seçenek göreceğiz.
1: InstallNow
2: Customize installation Choose location and features
Kuracağımız konumu ve kurulum özelliklerini değiştirmek istemiyorsak, birinci seçeneğe tıklayarak kurulumu başlatalım.
Kurulum 1 veya 2 dakika kadar sürebilir. Eğer hata alırsak, windows güncel olmayabilir. Windows'umuzun güncellemelerini yapıp tekrar deneyelim. Kurulum başarılı olursa, Setup was successful mesajını alırız. Daha sonra pencereyi kapatalım.
Evet, sistemimize python'u başarıyla kurduk. Bir sonraki yazımızda Python'a giriş yaparak devam edebiliriz.