Python Eğitim Serisi: Bölüm 1

Bir kez de olsa programlama, yazılım gibi terimleri duymuşuzdur. Günlük hayatımızda kullandığımız her cihazın, girdiğimiz sitenin, oynadığımız her oyunun yazılımsal bir sistemi bulunmaktadır. Python da, bu programlama dillerinden biridir. Eğer dikkatli bir şekilde yazdıklarımı uygularsanız, seri halinde paylaşacağım bu python eğitiminden siz de gelişmiş düzeyde bir python bilgisi ile çıkabilirsiniz.

Python Eğitim Serisi: Bölüm 1

Ders 1: Python nedir?
Günümüzde kullanılan teknolojik cihazlar, telefonlar, bilgisayarlar, hava araçları, füze sistemleri vb. yazılımsal ve donanımsal özelliklere sahiptir. Kısacası her teknolojik cihazda o donanıma gerekli komutu, gerekli uyarıyı veren bir yazılım sistemi bulunmaktadır.

Teknoloji ile ilgili olmasanız bile programlama, yazılım gibi kelimeleri duymuşsunuzdur. Bu yazımda programlamanın ne olduğuna fazla değinmeyeceğim. Kısacası, bu teknolojilerde bulunan donanıma gerekli komutu veren, yapması gereken görevleri belirleyen şey yazılımdır.


Derslerden örnek verelim. İlk olarak her konuda, her alanda temel bilgileri almamız hedefleniyor. Daha sonra, seçeceğimiz mesleğe göre o meslekle ilişkisi olan bir alt dal seçiyoruz. Son olarak üniversitede ise o meslekle ilgili bilgileri öğreniyoruz.
Yazılımı da bunun gibi düşünebiliriz. Oynadığımız bir oyunun, girdiğimiz bir sitenin, kullandığımız bir programın yazılımları ve programlama dilleri de farklı olacaktır. Burada en önemli etken, kullanılan platform (işletim sistemi) ve yazılımın kategorisidir. Yani her programlama dilinin kullanıldığı, tercih edildiği belli bir alan vardır.

Html ve php programlama dillerinin web programlamada yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Oyun programlamada C++, masa üstü programlamada ve android için uygulama geliştirmede Python örnek olarak gösterilebilir. Fakat, web programlamada sadece php ve html, oyun programlamada sadece C++ kullanılmalıdır gibi bir algı da yanlış olacaktır. Python'u kullanarak  oyun yazabilir, C++ ile web programlama yapabiliriz. Burada en önemli soru, benim hedefim ne, ben ne yapmak istiyorum olmalıdır.


Bu konuyu başka bir yazıda inceleyeceğiz. Programlama nedir, ne değildir gibi soruların cevaplarını biraz da olsa öğrendiğimize göre gelin Python'u bi inceleyelim.


Tahmin edebileceğiniz gibi Python da  C++, html, php gibi bir programlama dilidir. Bu programlama dili Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından 90'lı yılların başında geliştirilmeye başlanmıştır. Pek çok programlama diline kıyasla öğrenmesi daha basittir. Eğer daha önce bir programlama deneyiminiz olmadıysa Python'la başlayabilirsiniz. 
Python, web programlama, taşınabilir cihaz programlama, oyun programlama, masa üstü programlama gibi bir çok alanda kullanılabilir. Bu yüzden çoğu ünlü büyük kuruluş bünyelerinde python programcılarına ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda, üniversitelerin de müfredatında büyük bir yer kaplamaktadır.


Python, birçok platform üzerinde çalıştırılabilir. GNU/Linux, Windows, Mac OS X, AS/400, BeOS, MorphOS, MS-DOS, OS/2, OS/390, z/OS, RiscOS, S60, Solaris, VMS, Windows CE, HP-UX, iOS ve Android gibi pek çok ortamda Python uygulamaları geliştirebiliriz. Ayrıca herhangi bir ortamda yazdığınız bir Python programı, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan veya ufak değişikliklerle başka ortamlarda da çalıştırılabilir.

Bu anlatımları Microsoft Windows üzerinden yapacağım fakat öğrendiklerinizi kendi işletim sisteminizde de sorunsuz bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Python'un güncel olarak iki versiyonu bulunmaktadır. Python 2.7.17 ve  Python 3.8.1. Bunları python 2 ve Python 3 versiyonu olarak ikiye ayırabiliriz. Peki nedir bu 2 ve 3 versiyonları? Farkları nelerdir? İsterseniz kısaca bi göz atalım.
1990 yılından itibaren kullanılan ve gelişime açık olan bu dil, günümüze kadar bir çok süreçten geçmiştir. Python 3 versiyonu, ikiye göre daha güçlüdür ve ikinin hatalarından arındırılmış bir versiyondur. İki versiyon arasında da büyük değişiklikler, farklar olduğu için Python 2 versiyonu ile yazılan bir program 3 versiyonunda; Python 3 versiyonunda yazılan bir program ise Python 2 versiyonunda çalışmayacaktır.


Python 2 versiyonu ile yazılmış çok fazla program var. Bu programlar Python 3 serisine göre uyarlanmaya çalışılıyor. Kısacası, bir süre sonra Python 2 versiyonu geçersiz olup  tedavülden kaldırılacaktır da diyebiliriz. Bu yüzden Python 3 versiyonunu öğrenmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.


Python'un ne olduğunu az çok anlamışızdır. Bir sonraki yazımızda, Python'a daha ayrıntılı bir şekilde göz atıp kısaca bir giriş yapacağız.