Persephone ve Yer Altı Prensesliği

Persephone ve Yer Altı Prensesliği
Persephone ve Yer Altı Prensesliği
Persephone ve Yer Altı Prensesliği

Persephone, toprak ve tahıl tanrıçası olan Demeter'in tek kızıdır. Zeus ile istemdışı bir birlikteliğin sonucunda doğmuştur. Demeter kızını her şeyden çok sevmektedir ve her daim üzerine titremektedir. Onun dünyadaki kötülüklerden uzak, barışçıl ve mutlu bir hayat yaşaması için elinden geleni yapar.

Bir gün Persephone çayırda arkadaşları, orman perileri ve ağaç ruhları ile oynarken yer altının kralı tanrı Hades onu görür ve aşık olur. Persephone'yi yer altına çekmek ister ancak Demeter sürekli kızı ile beraberdir. Onun dikkatini dağıtarak Persephone'nin yalnız kalmasını sağlar ve yer altında açtığı bir çukurla onu kaçırır.

Kızının ortalarda görünmediğini fark eden Demeter her yerde onu aramaya başlar. Herkesi, her şeyi soruşturur. Kızını bulamaz. En sonunda Güneş Titanı olan Helios'un kızını güneşin üstünden geçerken görebilmiş olabileceği aklına gelir ve ona danışır. Helios ise kızını Hades'in kaçırdığını anlatır. Çok sinirlenen Demeter hesap sormak için Zeus'un yanına gider. Fakat zaten Zeus bu durumdan haberdardır. Hades önce kardeşi Zeus'tan kızı Persephone ile evlenmek için izin istemiş, Zeus da kabul etmiştir. Umutsuzluğa kapılan Demeter yeryüzünden elini ayağına çeker ve  üzüntüsünden yeryüzündeki bitkilerle ilgilenemez olur. Yeryüzündeki tüm bitkiler müthiş bir soğukta kuruyup gider ve yeryüzündeki yaşam yavaş yavaş yok olur.

Yeryüzündeki tapınaklara normalden daha az adak geldiğini fark eden Zeus insan nüfusunun kıtlık ve kuraklık sebebiyle çok azaldığını fark eder. Böyle giderse tamamen yok olacaklarını anlayan Zeus artık bu işe bir dur demelidir. Haberci tanrı Hermes ile Hades'e bir mesaj yollar ve Persephone'yi yeryüzüne geri göndermesini emreder.

Persephone ile Hades arasında ise farklı olaylar dönmektedir. Hades'in bahçesindeki olgun bir narı yemeğe başlayan Persephone'yi Haberci Tanrı Hermes'in gelişi durdurur. Hermes ona yeryüzünün durumunu anlatır ancak kurallara göre bir evden bir şey yiyen biri oraya ait sayılmaktadır. Hades Persephone'nin narı yemesine ve yanında kalacak olmasına çok sevinirken birdenbire bu haberle yıkılır ve kafa kafaya verip bir çözüm bulmaya çalışırlar.

Persephone narın yalnızca 3'te 1'ini yemiştir. Yılın 3'te 2'sini annesiyle, 3'te 1'ini Hades ile geçirmesi uygun bulunur. Denildiği gibi yılın 3'te 1'i hiçbir bitkinin yetişmediği kış ayıdır.