OSCAR ÖDÜLLÜ FİLMLERİN İNCELEMESİ

10 Şubat’ta akademi tarafından düzenlenen ve sinema dünyasının en prestijli ödülü sayılan, sektörün en iyilerini tek çatı altında toplayan akademi ödülleri sahiplerini buldu.Ben de bir sinemasever olarak sizlerle bu filmlerin ve kısaca özeti,incelemesi ve tavsiyelerimi paylaşmak istedim.

OSCAR ÖDÜLLÜ FİLMLERİN İNCELEMESİ

 OSCAR ÖDÜLLÜ FİLMLERİN İNCELEMESİ

Geçtiğimiz hafta  akademi tarafından düzenlenen ve sinema dünyasının en prestijli ödülü sayılan, sektörün en iyilerini tek çatı altında toplayan akademi ödülleri sahiplerini buldu. Ben de bir sinemasever olarak sizlerle bu filmlerin kısaca özetini, incelemesini ve tavsiyelerimi paylaşmak istedim.


 PARASİTE

TÜR: Gerilim,dram

“ –Onlar zengin. Ama yine de iyiler.
  -Onlar iyi, çünkü zenginler.”

Toplumdaki sınıf farkını çok güzel işleyen ve bunu yaparken sinema tekniklerini neredeyse kusursuz olarak kullanan, sinema seven ve görsel hikaye anlatımı nedir, nasıl yapılır hakkında fikir sahibi olmak isteyen herkesin birkaç kez izlemesi gereken bir film. Akıl dolu senaryosu ve metaforik anlatımı beni kişisel olarak çok etkilemiş, gerilimi iliklerime kadar hissettirmiştir. Her türlü zevkten izleyiciye hitap edebilecek bu filmi bulabilirseniz izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.


Parazit, aday olduğu 6 daldan en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uluslar arası film ve en iyi orijinal senaryo olmak üzere 4 Oscar ödülü kazanmıştır.

Filmi spoiler vermeden özetleyecek olursam:
“Her şey huzurlu ve şiddetten uzak hayat yaşayan zengin Park ailesinin, onların tam tersi Kim ailesi ile yollarının kesişmesiyle başlar…”
 1917

TÜR: Gerilim, dram, aksiyon

“Bugünün güzel bir gün olmasını dilerdim fakat umut, tehkelidir”

Senaryo açısından biraz zayıf kalsa da teknik açıdan şaheser sayılabilecek bir filmdir. Yönetmen Sam Mendes, ağırlığını filmin her sahnesinde hissettirmiş ve her bir sahnenin üzerine uzun uzun düşünülmüştür. Savaş atmosferini gerçekten çok iyi yansıtarak ve filmin tamamının tek çekim olmasıyla sizlere soluksuz izleyeceğiniz heyecanlı bir deneyim yaşatacaktır.


Filmi kısaca özetleyecek olursam:
“6 Nisan 1917 tarihinde 1.Dünya Savaşı esnasında kendi kardeşinin de içinde bulunduğu birçok askerin hayatını kurtaracak nitelikteki bir mesajı iletmekle görevlendirilen Blake ve Scofield zamana karşı yarışarak ve düşman bölgelerinden geçerek bu zorlu yolda görevlerini başarmaya çalışırlar.”

1917, aday olduğu 10 dalda en iyi görüntü yönetmenliği, en iyi ses miksajı ve en iyi görsel efekt olmak üzere 3 Oscar ödülü kazanmıştır.


  JOKER

TÜR: Gerilim, dram

“Mental hastalıklı olmanın en zor yanı, insanların senden yokmuş gibi davranmanı istemesi.”

2019 yılına tartışmasız damgasını vuran Joker, Joaquin Phoenix’in mükemmel oyunculuğu, müzik kullanımı ve takdire şayan sinematografisiyle benim için de bu senenin en iyi filmlerinden biri olmayı başarmıştır. Ancak senaryo gerçekten çok başarısız, hikaye örgüsü sıradan ve yan karakterler yetersiz kalıp kendilerini hissettirememişlerdir. Todd Philips  bizlere mükemmel bir karakter portresi sunmuş, ancak sıradan bir hikaye anlatmıştır. İçerisindeki “derin” mesaj aslında o kadar derin olmamakla beraber daha önce birçok filmde işlenmiş bir temadır. (bkz:Taxi Driver,King Of Comedy) Ancak bu tarz psikoloji ve sanat filmleriyle alakası olmayan birçok seyirciyi sinema salonlarına toplayıp, en azından bu tarz filmlere bakış açılarını değiştirmiş ve yeni bir “çizgiroman filmi” konsepti çizmiş sansasyonel bir yapımdır.


Filmi kısaca özetleyecek olursam:
“Toplumun baskılarından ve varoluşsal krizlerinden kurtulamayan bir karakterin hikayesi.”

Joker, aday olduğu 11 dalda en iyi oyuncu ve en iyi orijinal şarkı olmak üzere 2 Oscar ödülü kazanmıştır.”
ONCE UPON A TİME IN HOLLYWOOD

TÜR: Komedi, aksiyon

Tarantino, bu filmiyle beklentimi tam olarak karşılayamasa da yine  genel olarak ortaya güzel bir iş çıkarmıştır. Senaryonun, yönetmenin diğer filmlerine kıyasla çok zayıf kalmış ve tartışılan birçok karar alarak sinema dünyasını ikiye bölmüştür. Açıkçası ben Tarantino’nun bu Hollywood fantezisini seven taraftayım diyebilirim. 60’ların o ihtişamını ve absürtlüğünü gayet güzel yansıtmış, sahne prodüksiyonu hayran bıraktırmıştır. Dicaprio bu filmde ders niteliğinde bir performans sergilemiş, Brad Pitt ise rolüyle gayet iyi bir iş ortaya koymuştur. Film, karakterler ile gerçekten de bir bağ kurmanızı sağlamış. Sıkmayan, akıcı diyaloglar yazılarak film temposunu kaybetmemiş ve sizi gerçekten o dönemin içinde hissettirmiştir. Film birçok sinema eserini güzel göndermeler yapmış, saygı duruşu ile anarken birçoğunu da hicivsel dille ele almış ve bazı değerler üzerine seyircileri rahatsız edecek söylemler söyleyerek bazı insanları soğutmuştur. Film,herkese göre bir film değil. Ancak izlemesi gayet keyifli ve eğlenceli bir deneyimdi benim için.


Filmi kısaca özetleyecek olursam:
“Bir aktör olarak kariyerinin gerileme çağını yaşayan Rick Dalton ve dublörünün Charles Manson cinayetlerinin de ele alındığı keyifli macerası”

Once Upon A Time In Hollywood, aday olduğu 10 dalda en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi prodüksiyon tasarımı ödüllerini alarak 2 Oscar kazandı.
MARRİAGE STORY

TÜR: Dram, psikoloji

Bu film hakkında sayfalarca yazmak, içimi dökmek, sabahlara kadar övmek isterim. Şu an söyleyeceklerim yetersiz kalacak belki ama bazı filmler vardır; Sadece seversiniz. Onu farklı yönlerden ele almak, evirip çevirip ordan buradan pürüz bulup incelemek istemezsiniz. Marriage Story de öyle bir film. Sade ve güzel senaryosu, psikologlar ve ilişki terapistleriyle özel olarak çalışılmış harika, gerçekçi diyaloglarla çizilmiş  güzel bir ilişki portresi, insanın boğazını düğümleten başarılı oyunculuklar, gerçekten de ilgilendiğiniz, etkilendiğiniz iyi yazılmış gerçekçi karakterler, kamera çekimleri, renk kullanımı ve daha niceleri…

Mariage Story belki bazılarınızı sıkar belki bazılarınızı aşık eder. Herkesin istediğini arayıp da bulabileceği bir film değil. Ben şahsen sade hikayeleri seven ve insan ilişkileri dikkatini çeken biri olarak bu filmi sevdim. Ancak herkesin izleyip de etkileneceği veya beğeneceği bir film olduğunu söyleyemem.

 

Filmi kısaca özetleyecek olursam:

“Bir çiftin duygu yüklü boşanma hikayesi.”

 

Marriage Story aday olduğu 5 Oscar adaylığından en iyi yardımcı kadın oyuncu olmak üzere 1 Oscar ödülü kazanmıştır.

 

 

 

LİTTLE WOMEN

TÜR: Dram, komedi

 

Çok satan ve artık klasikleşmiş bir kitabın Greta Gerwig’in eşsiz sinema diliyle harmanı olarak nitelendirebileceğim bu film, bu sene estetik açıdan izlediğim en iyi filmlerden biri olmuş ve pozitifliğiyle her sahnesini izlediğimde beni mutlu etmiştir. Birkaç kurgu pürüzü dışında fazla eksiğini bulamadığım, yerinde bir film. Her diyaloğu size bunun bir edebi eser olduğunu hatırlatmakla kalmayıp; kostümler,makyajlar ve prodüksiyon bizleri dönemin içinde hissettiriyor. Filmde her karakter akıl dolu yazılmış ve her karaktere ayrı ayrı değer ve kişilik biçilmiş, yönetmen de bu kişilikleri yansıtmada gayet başarılı olmuştur. Oyuncuların birbirleri ile enerjisi gayet iyi uyuşmuş ve oyuncular karakterleri ile de iyim uyum sağlamıştır. -Özellikle çok sevdiğim Saoirse Ronan’ın bu sene en iyi kadın oyuncu Oscar’ını gerçekten hak ettiğini düşünüyorum.- Film ve kitap daha çok dönemin de etkisiyle kadın izleyicilere yönelik yazılmış gibi görünse de Little Women, duyguları olan herkesin izleyip sevebileceği türden bir yapımdır.

                                                                                                                              

Filmi kısaca özetleyecek olursam:

“İç savaş sonrası Amerika’da yaşamlarını devam ettirmeye çalışan, kişilikleri birbirinden çok farklı 4 kız kardeşin ve annelerinin aşk, hüzün, kıskançlık, sevgi ve ihtiras dolu hikayesi”

 

Little Women, aday olduğu 6 Oscar adaylığından en iyi kostüm tasarımı olmak üzere 1 Oscar ödülü kazanmıştır.

 

 

Bu yazımda  elimden geldiğince Oscar ödülü kazanan filmlerden bazılarını inceleme ve özetlerini sunmaya çalıştım. Gönül isterdi ki her birine sayfalar dökülsün. Ama amacım sizleri sıkmadan bu filmler hakkında görüşlerimi belirterek fikir sahibi olmanızı sağlamaktı. Umarım beğenmişsinizdir.