Nasa'nın 2020 Gezgini

Bundan yaklaşık bir yıl sonra Amerikalıların Mars gezgini yeni tasarım olan Rover, Mars yüzeyine inişini gerçekleştirecek. Eğer bir aksilik olmazsa Mars hakkında birçok soruya cevap olabileceği iddia ediliyor.

Nasa'nın 2020 Gezgini
2020 Mars Rover

Mars 2020 tasarımı her ne kadar 2012 tasarımının bir kopyası olarak gözükse de Mars 2020 aracının yüzeye inip başta en temel soru olmak üzere "Kızıl Gezegen'de hayat var mı?" cümlesi birçok soru işaretine bir netlik kazandıracak.

Mars 2020'nin tasarımı.

Son araştırmalar doğrudan Mars'ın yaşanabilirliğine odaklandı. Bundan önceki araştırmalar sadece geçmişte bir yaşam formuna hayat verebilecek bir ortamın olup olmadığı üzerineydi. Yani geçmiş yaşam formlarını araştırarak geçmişe dair bir yaşam kalıntısının olup olmadığı araştırılıyordu. Şimdi ise Mars 2020 aracı ile doğrudan bulunduğumuz zamanı referans alarak Mars'ta yaşam olup olmadığını araştıracak.

Öte yandan Arizona Devlet Üniversitesi'nden 2020 misyonu bilim adamı Jim Bell  "Bir biyo-imzayla ilgili bir iddiada bulunabiliriz. Ancak herkesin bize inanacağı kesin değil." demesi ile bulunan örneklerin Dünya'ya getirilip Dünya'da da bunları teyit ettirerek somut bir kanıt sunma zorunluluğu olduğuna dikkat çekti. Bu yüzden Mars 2020 aracının bulduğu kalıntıları önbelleğine kaydedip bunları bir şekilde Dünya'ya ulaştırması bekleniyor.

Fırlatılma tarihi henüz belli olmamasına karşın 2020 yılı içersinde fırlatımının yapılması planlanıyor. 

Mars 2020, kendisinden haberi olanları Mars'ta yaşamın olup olmayacağı konusunda meraklandırsa da bu sorunun cevabını Mars 2020, Mars yüzeyine iniş yaptıktan sonra öğreneceğiz.