Kafası olmadan yaşayan mucize horoz Mike!

başsız horoz horoz mike ,kafasız horoz mike ,mike

Kafası olmadan yaşayan mucize horoz Mike!

ABD’de 70 yıl önce çiftçi Lloyd Olsen, akşam yemekleri için bir horoz kesmek istedi. Horozu kesti kesmesine fakat mucize gibi bir olay gerçekleşti. Kafası kesilen tavuk “Mike” yaşıyordu. Peki kafasız horoz Mike 18 ay boyunca nasıl yaşadı?

Akşam yemeği için horoz kesmek isteyen Lloyd Olsen harekete geçti. Horozların arasından bir tanesini seçti. Olsen, Mike’ın kafasını kesti ama Mike büyük çırpınışlar ile kaçtı ve saklandı. Yerine ise başka bir horoz kesildi. Fakat ardından mucize gibi bir olay gerçekleşti. Ertesi gün horozu canlı bulan Olsen büyük bir şaşkınlık yaşadı. Peki ya Mike nasıl beslenebilirdi? Bunun çaresi ise şırınga olacaktı.

Mike’ın görünüşündeki ve hareketlerindeki kendi türüne göre nispeten tuhaflık, sosyal çevresine de etki eder. Bir zaman sonra diğer horozlar tarafından dışlanmaya başlar. Ancak onun bu durumu Olsen için fırsattır. Bir girişimci ile anlaşan Olsen, Mike’ı turne turne gezdirir ve “Yürüyen Cenaze” adlı bir show’un parçası yapar. Mike’ı görebilmek ise yalnızca 25 Cent’lik bir ücret belirlenir.

Onun bu özel durumu sonraki süreçte Utah Üniversitesi tarafından da bilimsel olarak şöyle açıklanmış: Ruhu çoktan öldü fakat kafası kesilirken şah damarı es geçildiği için bedenen hayatta.

O zaman çıkan haberlere göre, kafası kesilirken Mike gagasını, yüzünü, gözlerini ve bir kulağını kaybetmişti. Beyin kütlesinin vücudun nabız, nefes ve sindirim gibi fonksiyonlarını kontrol eden yüzde seksenlik kısmına bir şey olmamıştı.

O zaman, Mike’ın beyin kökünün bir bölümü vücudundan kopmadığı için hayatta kaldığına inanılıyordu. Daha sonra beyin kökü denen şeyin aslında beynin bir parçası olduğu anlaşıldı. Mike yemek borusundan sıvı gıda ve suyla besleniyordu. Boğazını da şırıngayla temizliyorlardı.

Onun bu durumu sadece 18 ay sürdü. Bir gün Arizona eyaletine ait bir motel odasında boğularak can verdi. Boğulma sebebi ise gösteri sırasında beslenmesi için verilen şırınganın boğazında unutulmasıydı.