İstanbul'a Kar Geliyor Mu?

İstanbul'a Kar Geliyor Mu?

Çoğu haber sitesinden görmüş olacağınız üzere İstanbul'a kar geliyor. Peki gerçekten de geliyor mu? Haber sitelerinin tıklanma almak için her yağışlı sistem için "Ve işte kara kış kapıda! İstanbul'a kar!" gibi başlıklar attığını biliyoruz. Bu sefer tutturdular, gerçekten de geliyor!

Öncelikle çarşamba günü bizi bekleyen aksiyon ile ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. Yarın 990 mb'lik alçak basınç ile birlikte hem lodos fırtınası hem de kuvvetli sağanak yağışı bekleniyor. Yağış öğlene doğru başlayıp gece saatlerine kadar etkili olcak. Rüzgar'ın ise 70-100 km hızında esmesi bekleniyor. Yarın deniz ulaşımında aksamalar olabilir.

Peki kar ne zaman başlıyacak? Perşembe günü sabaha doğru rüzgarın yönünü Karayel'e çevirmesiyle birlikte yağış kar olarak düşecek. Ne kadar etkili olur o sorunun cevabı hala netlik kazanamadı. Alçak basıncın hareketine göre İstanbul'da yoğun kar yağışı da olabilir ya da sıradan bir kar yağışı da olabilir. Sanırım bunu ancak sistemi yaşamaya başladığımız an öğrenebileceğiz. Yüksekler de muhtemelen ince bir örtü oluşabilir, sahil kesimlerde ise perşembe günü için örtü ihtimali düşük gözüküyor. Bunlar alçak basıncın gideceği yola göre değişir. Kar yağışı perşembe günü sabah erken saatlerde başlayıp akşama etkisini azaltacak. Cuma günü ise gün içerisinde hafif kar yağışları olabilir.

 Perşembe günkü sistem ilk atak. Bir de ikinci bir atağımız var, bu daha etkili gözüküyor. Havanın daha da soğuması ile beraber cuma akşam saatlerinden pazar gününe kadar Karadeniz'den DEK (Deniz etkili kar) kütleleri almaya başlayacağız. Bu kütlelerin geçtiği yerlerde örtü birikimi olur. Ve böylelikle İstanbul ilk kar örtüsüne bu sene kavuşmuş olur.