iPhone 12'nin Tasarımı ve Donanımı

iPhone 12 hakkında söylentiler başladı. Yazımda bu söylentileri ve tahminlerimi değerlendirdim.

iPhone 12'nin Tasarımı ve Donanımı
Temsili iPhone 12 tasarımı

Apple'ın geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü İPhone 11 serisi, kendisinden bir önceki model ile arasında farklılık açısından çok az şey getirdi. Bunlar yeni kamera ayarları, daha güçlü batarya ve ufak birkaç yazılım yükseltmeleri ile sınırlı kaldı. Bu yenilikler ile iPhone 11 serisi her ne kadar beklenen meblağlarda satışı gerçekleşse de ne yazık ki bu yenilikler iPhone kullanıcılarını tatmin eden yenilikler değildi. Bu yüzden her ne kadar kesin olmasa da Apple kullanıcılarını tatmin edebilmek için iPhone 12 serisinde köklü değişiklikler yapacaktır. Beklentilerim arasında iPhone X'ten sonra çıkan modellerde artık bir klasik haline gelen çentik tasarımının değiştirilmesi, Apple'ın teknolojiye ayak uydurarak 5G desteği sağlaması ve ekrana gömülü parmak izi okuyucu eklenmesi bulunuyor. Tabi ki Apple bunlarla kendini sınırlamayacak ve dediğim gibi hem tasarımda olsun hem yazılımda olsun köklü değişikliklere gidecektir. Her ne kadar resmi olmasa da yeni model ile ilgili dedikodular yayılmaya başladı. Bu dedikoduları aşağıda listeledim.


iPhone 12: Hakkında Söylentiler

  • iPhone 12'nin 4 modelden oluşacak.
  • Bu dört modelden en az 2 tanesinin 5G desteği olacak.
  • Arka kamera bölümüne bir adet uçuş sensörü eklenecek.
  • Her 4 model de OLED ekrana sahip olacak ve birkaç modelde 120Hz'den yüksek yenileme olacak.
  • Avrupa Birliği, cihaz üreticilerinin evrensel bir şarj standardı kullanmalarını isteme lehine oy kullandığı için iPhone 12, USB-C'yi kullanan ilk iPhone olacak.
  • Ming-Chi Kuo tahminlerine göre  Apple 2020'nin ilk yarısı için iPhone 12'yi piyasaya sürmeyecek.
  • iPhone 12 yeni bir mavi renkte olacak.
  • iPhone 12'nin işlemcisi  A14 Bionic , 5 nanometre boyutu sayesinde üst düzey dizüstü bilgisayar CPU'larına performans açısından rakip olabilecek kadar güclü olacak.
  • iPhone 11 serisi  10 Eylül'de bir Apple basın etkinliğinde çıkış yaptı, bu yüzden yeni iPhone 12'nin Eylül 2020'de kullanıcısı ile buluşacak.
  • iPhone 12'nin fiyatı ise en düşük modelinin 899$, pro modelinin ise 1299$ civarında olacak.

 

iPhone 12: Tasarım

iPhone 12 tasarımı ekran alanını artırmak için daha ince bir derinliğe, daha yüksek yüksekliğe ve daha küçük çerçevelere sahip olacak. MacOtakara raporuna göre önceki iPhone modellerinde olduğu gibi bu modelde de çentik olacak fakat daha küçük olacak denilse de bu henüz kesin değil. Çünkü iPhone 12 hakkında oldukça çentiksiz olacak söylentileri var. Ayrıca iPhone 12'nin kullanıcıları karşısına yeni bir mavi renk ile çıkacak. 


iPhone 12 : Kamera

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max'in iPhone donanımında ilk kez üçlü lensli arka kameralara sahip olduğu göz önüne alındığında, iPhone12 Pro'lar için devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca yeni iPhone 12'nin yeni bir lens (uçuş zamanı sensörü) eklemesi de bekleniyor. Analist Ming-Chi Kuo, en az iki iPhone 12 modeline böyle bir ekleme bekliyor.