Güneş’in Çekilen En Yakın Fotoğrafı

Güneş'in şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı görüntüleri dev bir teleskop sayesinde elde edildi. ABD'nin Hawaii Adası'na bağlı Maui Adası'ndaki bir yanardağın zirvesine yerleştirilen Inouye teleskobu ile çekilen fotoğraflarda Güneş'in yüzeyinde her biri Türkiye büyüklüğünde ve 6.000 derece sıcaklığa sahip altın renkli tanecikler görünüyor.

Güneş’in Çekilen En Yakın Fotoğrafı

Güneş'in şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı görüntüleri dev bir teleskop sayesinde elde edildi. ABD'nin Hawaii Adası'na bağlı Maui Adası'ndaki bir yanardağın zirvesine yerleştirilen Inouye teleskobu ile çekilen fotoğraflarda Güneş'in yüzeyinde her biri Türkiye büyüklüğünde ve 6.000 derece sıcaklığa sahip altın renkli tanecikler görünüyor.

 

Böylesi yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilmek için öncelikle yüksek bir yer bulmalısınız. Inouye Güneş Teleskobu Hawaii adalarından Maui’deki Haleakala Dağı'nın deniz seviyesinden 3067 metre yüksekteki zirvesine inşa edilmiş. Dünyadaki 72 nokta arasında yapılan 2 yıllık test gözlemlerinden sonra en uygun noktanın bu olduğuna karar verilmiş.

Teleskop her gün 8 TB’lık veri üretiyor. Bu veriler bilim insanları tarafından işlenerek güneşin yüzeyi haritalanacak ve bu iş yıllarca sürecek. Yapımına 2003'te başlanan ve 344 milyon dolara mal olan teleskop, dört metrelik çapıyla da dünyanın en büyük aynası ünvanına sahip. 

 

 

Güneş'i doğrudan gördüğü için aşırı sıcaklığa maruz kalan teleskop, sıcaklık değişiminin görüntü kalitesini etkilememesi için her gün bir yüzme havuzunu dolduracak kadar buzla soğutuluyor. Bunun için de her gece 8 tank buzla dolduruluyor. Toplam uzunluğu 12 kilometre olan borulardan geçen soğutucu sıvı bu tanklarından geçiriliyor.