Google Android Kullanıcıları İçin AirDrop Alternatifi Bir Uygulama Geliştirdi

Apple tabanlı cihazlardaki en kullanışlı, en pratik servislerden bir tanesi olan AirDrop gibi benzeri bir hizmet Android işletim sisteminde bulunmuyor(du). Ancak birkaç gün önce Samsung’un Quick Share adılı hizmeti ortaya çıktı ve şimdi de Google’ın kendi servisiyle ilgili detaylar ortaya çıktı.

Google Android Kullanıcıları İçin AirDrop Alternatifi Bir Uygulama Geliştirdi

XDA’da göre Google’ın geliştirdiği AirDrop alternatifi servisi Nearby Sharing olacak. Tıpkı AirDrop gibi çalışan bu servis aracılığı ile fotoğraflarınızı ya da dosyalarınızı rehberinizde olmayan kişilerle dahi yakındaki cihazlara aktarabileceksiniz.

Nearby Sharing

XDA Developers YouTube kanalından paylaştığı bir videoda Nearby Sharing’in çalışma prensibini gösterdi. Videoda herhangi bir sorun yaşanmadığı, yakında bulunan cihazları keşfettiği ve görüntüyü saniyeler içerisinde aktardığı görülebiliyor.

Nearby Sharing’te de aynı AirDrop gibi çeşitli gizlilik seçenekleri bulunuyor. Bu gizlilik seçenekleri arasında kimlerin size dosya göndereceğini belirlemek gibi seçenekler yer alıyor. Şu an için uygulamanın kullanılabildiği cihazlar arasında sadece Pixel 2 XL, Pixel 4 ve OnePlus 7T Pro bulunuyor. İlerleyen zamanda bu cihazlar listesine  çok hızlı şekilde daha fazla model eklenmesini bekliyoruz.

Bu uygulamanın en dikkat çeken yanı ise bu uygulamaya  Chrome OS tabanlı cihazların kullanabilecek olması. Bu servisin kullanıma sunulmasıyla birlikte iOS, Apple’a karşı üstünlük kurduğu alanlardan bir tanesini kaybedebilir.

KAYNAK