Corona virüsü Nedir?

Corona (SARS-CoV) virüsü nedir?

Corona virüsü Nedir?

Corona virüsü olarak bildiğimiz SARS-CoV son zamanlarda günlük hayatımızın her yerinde gerek komplo teorileri gerekse de uyarı şeklinde karşımıza çıkıyor. Peki bu virüs hakkında yeterince bilgili miyiz?

 

İnsanlığın SARS-CoV ile tanışması sandığınız kadar yeni değil. İlk olarak 2003 yılının Şubatında Çin’de görülen bu virüsün tedavisine yıllardır görülmemesi sebebiyle yeterli bütçe ayrılmadı. Tabii 17 yıl aradan sonra 2020’de yeniden kendini gösterince insanlığın savunmasız kalması pek hoş bir durum değil.

 

Kısaca Corona’yı şiddetli akut solunum yetmezliğine neden olan bir virüs olarak tanımlayabiliriz. Kendini ilk olarak yüksek ateş ile belli eder bunun yanında huzursuzluk hissi, kas ağrıları, öksürük, titreme, boğaz ağrısı, ishal, solunum derinliğinin kısalması veya zor nefes alma görülebilir. SARS-CoV insan ve hayvanlarda epitel hücreler, lökositler ve tümör hücreleri gibi çeşitli dokularda bulunan ve hücre yüzeyinde sergilenen bir adhezyon molekülü olarak bilinen CEACAM1 reseptörlerine bağlanarak hücreye giriş yapıp akabinde hücre içerisinde S, E, M, N gibi yapısal proteinleri ve yardımcı proteinlerini kullanarak yeni virüs partikülleri oluşturur. Konak hücre içerisinde oluşturulan virüs, ekzositoz yoluyla konakçıdan dışarı atılarak yeni enfeksiyonlara neden olmaktadır. Hastalık bazı insanlarda subklinik seyredebileceği gibi bağışıklık sistemi düşük kişilerin; çocuklarda, yaşlılar veya diyabetik kişilerde ağır ve ölümcül formda olabilir

 

 

SARS-CoV’un ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için verilere bakmak yeterlidir. 8500 vakada %10 gibi bir oranla 800’den fazla ölüme yol açması hastalığa yakalanan her 10 kişiden birinin hayatını yitireceği anlamına geliyor. Hasta yaşlıların kurtulma oranı ise dehşet verici; %50...

 

SARS-CoV’un tüm genomu dizilenmiş olduğundan tespit etme yöntem ve araçları geliştirilmesi mümkün olmuştur ama bildiklerimizin dışında bazı boşluklar vardır. Şu anda gerekli çalışmalar devam etse de SARS ve diğer virüslerin yeniden ortaya çıkma ihtimali unutulmamalı, çalışmalar göz ardı edilmemelidir. 


 

Kaynakça: SARS-Corona Virüsüne Genel Bakış/ Büşra YÜCEL, Arzu GÖRMEZ