Büyük Taaruz

Büyük Taaruz

Büyük Taaruz

Savaş Başlangıcı
Türk ordusu 12 yıldır 9 cephede aralıksız savaşmış yüzbinlerce şehit vermişti ve artık savaşmaktan bi hitap düşmüştü. Fakat bu son savaş da kazanılırsa düşmanların tamamen ülke topraklarından atılacaklarını iyi bilen Türk halkı, Başkomutanı Mustafa Kemal önderliğinde büyük bir seferberlik hareketine girişti. Halk elinde kalan son kaynakları da türk ordusunun emrine sundu. İstanbul'da İtilaf Devletleri'nin silah depolarından yüklü miktarda silah kaçırıldı, Ankara'ya getirildi, yeni vergiler toplandı, yeni askerler eğitildi ve 1 yıl içerisinde savaşa hazırlıklı hale gelindi. Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarılarından ötürü Mustafa Kemal'in başkomutanlık yetkisi süresiz olarak uzatıldı. 6 Mart 1922'de yapılan gizli meclis oturumunda Mustafa Kemal taaruz kararının alındığını ama doğru zamanı beklediğini açıkladı.1922 Haziran ortasında Mustafa Kemal taaruza başlama kararı aldı ve bu kararı komutan İsmet Paşa, Genelkurmay başkanı Fevzi Paşa ve Milli Savunma Bakanı Kazım Paşayla paylaştı.Yapılan plan çerçevesinde Eskişehir-Afyon-Kütahya-Uşak-Manisa ve İzmir'in kurtuluşu hedeflenmişti.
Mustafa Kemal'e kaç günde İzmir'e gireriz diye sorulduğunda 15 diye yanıt vermişti. Bu yanıt verildiğinde tüm paşalar alaycı bir tavır sergilemişti fakat Mustafa Kemal'in kafasındaki planlardan haberleri yoktu.

Mustafa Kemal ilk planını uygulamak için 19 Ağustos'ta Akşehir'e geçip burada bir çay partisi vereceğini türk gazetelerine bildirerek haber yaptırdı. Yunanların yaklaşan tehlikeden haberi yoktu. Mustafa Kemal'in 26 Ağustos 1922 saat 04:00'da atış emrini vermesiyle savaş başladı.


Gün Gün savaş
26 Ağustos Mustafa Kemal önderliğindeki Türk ordusu yıldırım hızında ilerliyor daha ilk günden Tınaztepe, Belentepe ve Çiğlitepe gibi 3 önemli tepeyi kontrolü altına alıyordu.  27 Ağustos günün ağırmasıyla Türk ordusu yine taaruza kalktı. Bugün önceki güne göre daha zayiatlı geçerken ağır kayıplarla hava kararırken Afyon geri alındı, savaş Karargahı buraya taşındı.
28 Ağustos-29 Ağustos'ta Türk orduları son hız ilerlemeye devam etti ve Nazilli önlerine geldi. 29 Ağustos gecesi değerlendirme yapan kumandanlar savaşın süratle bitirilmesini kararlaştırdı. 30 Ağustos yapılan son taaruz başarıyla sonuçlandı ve Büyük Taaruz'un son evresi olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ne geçildi.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi

30 Ağustos Yunan ordusunun büyük bir kısmı dört bir yandan kuşatıldı ve esir alındı. Aynı gece Kütahya alındı.Yapılan son değerlendirmelerde Türk ordusunun İzmir'e yürümesi kararlaştırıldı ve Mustafa Kemal tarihe geçecek o sözü söyledi: "Ordular ilk hedefiniz, Akdeniz'dir ileri."

  • 1 Eylül - Yunan kuvvetleri arkalarına bakmadan kaçmaya ve düzensiz olarak İzmir'e geri çekilmeye başlamıştı.
  • 2 Eylül - Uşak'ta Yunanistan Başkumadan'ı Trikopis'le birlikte 6.000 askeri esir alındı.

9 Eylül sabahı Türk Ordusu bir tarih yazdı,15 Günde 450 kilometrelik bir yolu aşarak Kadifekale'den İzmir'e girdi ve Hükümet Konağı'na Türk Bayrağını çekti. İzmir'in merkezinde bu olaylar yaşanırken Mustafa Kemal Belkahve'de kahvesini içiyor, bir yandan gel Hacıanesti ,gel mağrur komutan gel de ordularını kurtar diye mırıldanıyordu.Türk Bayrağı'nın İzmir'e çekilmesiyle birlikte Türklerin 3 yıl süren özgürlük mücadelesi başarısıyla sonuçlandı.

Savaşın Sonuçları
9 Eylül'deki New York Times gazete haberine göre Türk ordusu 910 savaş topu 1200 kamyon 200 otomobil 11 uçak 5.000 makineli tüfek 40.000 tüfek ele geçirmişti. Ayrıca 50.000 Yunan askeri esir alınmıştı. Türk tarafında 10.000 Ler bandına kayıp verirken  Yunanlarda bu sayı 70.000 civarındaydı.
Bu savaş sonunda tüm dünya Türklerin haklı davasını tanımıştı ve devamında 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmıştı.