Bilim, Uzay ve Evren Hakkında Ufkunuzu Açacak Kitaplar

Bilim; tartışmasız insanlığın devamı için her geçen gün yeni icatlar, keşifler ve fikirler üreterek dünyayı daha farklı görmemizi sağlıyor. Uzay, var olan her şeyi içine alan bu sonsuz boşlukta kendi değerimizi sorgulatıyor. Evren ise sonsuz uzay içinde bilinmezlikler yaratıyor. Gelin bu üç konu ile ilgili yeni perspektifler kazandıracak birbirinden güzel kitaplara bakalım.

Bilim, Uzay ve Evren  Hakkında Ufkunuzu Açacak Kitaplar

1. KOZMOS – CARL SAGAN

Bana göre tam anlamıyla bilim/kültür adamı olan Carl Sagan’ın yazdığı bu muhteşem kitap, geçmişe bakış içeren bilimsel bir tarih kitabı edasıyla yazılmış. Kozmos’un içinde yer alan sayısız yıldızın, gezegenin oluşumu; yeryüzündeki hayat ve insanlığın geçmişi hakkında derin bilgiler sunulmuş. Ki bu bilgileri son derece yalın bir dille ve üslupla sadece bilim insanları okusun diye değil , bütün insanların okuması için yazmış. Yani herkesi aydınlatmayı amaçlamış, kitabı okurken bu çok hoşuma gitti. Biliyorum edasında değil de sizler de bilmelisiniz edasında…. Bize verdiği güzel tavsiyeler, kesinlikle üstünde düşünülmesi gereken bazı kritik kararlar var. Kitap edebi zevk de veriyor bilimsel manada da doyuruyor. Sosyolojik analizler dahi yer alıyor böyle bir kitapta gerisini siz düşünün. Mutlaka okunmalı. Uzay ve evrenle ilgilenen herkes Carl Sagan’ın kitaplarına kesinlikle göz atmalı.

2-ZAMANIN KISA TARİHİ – STEPHEN HAWKİNG

Stephen Hawking’in uzay, zaman, evren hakkında bildiklerini herkesin anlayabileceği bir dille yazdığı bu müthiş kitabı Londra sunday times’ın çok satanlar listesinde 237 hafta boyunca yer alarak incilden fazla satmıştır. Evrenin geçmiş ve gelecekteki halinin betimlemelerini, neden ve nasıl var olduğumuzu evrenin en ince detaylarına kadar anlatıyor. Ayrıca içeriğinde tarihteki ilk filozoflardan başlayıp günümüze kadar gelen ve tüm görüşleri aktaran bir yapıt. Ufku iki katına çıkaran bir kitaptır. Her ne kadar sade bir dille yazılmışsa da bazı yerlerini anlamak için birden fazla okumanız gerekebiliyor ve bazı noktalarda en azından lise seviyesinde fizik bilgisi gerekebiliyor. Okurken hiç bilmediğiniz şeyleri fark edince kendinizi bir eliniz kitapta bir eliniz internette araştırma yaparken bulacaksınız. Araştırmanın verdiği heyecan ile bilime olan sevgi ve saygınız artacak.