Beethoven 250 Yaşında

16 Aralık 1770 yılında Almanya'nın Bonn şehrinde doğan Beethoven 26 Mart 1827 yılında Viyana'da ölmüştür. Şüphesiz ki klasik müzik dünyasının en önemli bestecilerindendir. Yaşamı boyunca toplam 256 eser yazmıştır. Müziğindeki ani dinamik değişimleriyle adeta kendi stilini yaratmıştır. En bilinen senfonileri 5. ve son senfonisi olan 9. senfonidir.

Beethoven 250 Yaşında

Ludwig van Beethoven bu sene 250.yaşına girdi. Buna özel bu sene, Klasik Müzik dünyasında Beethoven yılı olarak adlandırıldı. Türkiye’nin önemli orkestraları Beethoven adına konserler düzenledi ve düzenlemeye de devam ediyor.

 

Ludwig van Beethoven kimdir?

 

Ludwig van Beethoven, besteci ve piyanist, 16 Aralık 1770 tarihinde Almanya’nın Bonn kentinde doğmuştur. Bonn şehrindeki sarayda tenor olan babası onu henüz 9 yaşındayken müziğe başlatmıştır. Saray orgcusu olan Neefe’den dersler almıştır. 1787 yılında Viyana’ya gitti ve orda Mozart’ın öğrencisi olmuştur. Mozart onun hakkında şunları söylemiştir: “Bu çocuğa dikkat edin. Bütün dünya onun önünde ayağa kalkacak.”  1789 Fransız Devrimi onu etkilemiştir. 1792 yılında Viyana’ya giderek orda Haydn, Schenk, Albrechtsberger ve Salieri gibi önemli isimlerden kompozisyon dersleri almıştır. 1801 yılından itibaren sağırlaşmaya başlamıştır ve 1819 yılında ise artık tamamen sağır olmuştur. 9.senfonisinin 1824 yılında ilk seslendirilişinde senfoniyi yardımlarla beraber yönetmiş olup halkın büyük bir beğeniyle onu alkışladığını duyamamıştır. Sanatçılardan biri Beethoven’ı seyircilere döndürdüğünde, onu ayakta alkışlayan insanları görünce eserinin başarılı olduğunu, beğenildiğini anlamıştır. 26 Mart 1827 yılında ise Viyana’da hayata gözlerini yummuştur.

 

 

Beethoven’ın Eserleri

 

Beethoven, toplam 256 eser yazmıştır. 9 senfoni, 5 piyano konçertosu, 1 keman konçertosu; 1 tane de piyano, keman ve viyolonsel için konçerto bestelemiştir. Solo keman ve orkestra için 2 romans, piyano, koro ve orkestra için Koral Fantezi bestelemiştir.

10 keman sonatı ve toplamda 32 piyano sonatı bestelemiştir. Piyano için rondolar, danslar, bagateller yazmış, 22 tane de Variation(çeşitleme) bestelemiştir. Oda müziği için ise çok sayıda eseri vardır. Sadece 1 opera bestelemiştir o da Fidelio.

 

(5.senfoni'sinin el yazımı)

 

Beethoven’ın Müziği

 

Beethoven aslında yazdığı müziği ile bir stil yaratmıştır. Ani dinamik değişiklikleri (piano, forte, sforzando vb.) onun müziğinin en belirgin özellikleridir. Beethoven’ın bir eserini seslendirmek isteyen müzisyenin bu dinamik değişikliklerine çok dikkat etmesi ve üstünde çok çalışması gerekir. Müziği kolay değildir ama bir o kadar zevkli ve doludur.

 

Haydn’ın çıkardığı sonat formunu koruyarak geliştirmiştir. Senfoniler genellikle 4 bölüm olur. Haydn’ senfonilerinde 3.bölüm Avusturya halk danslarına eğilim gösteren bir Menuet’dir. Bu bölüm 3 vuruşludur. Beethoven ise bu bölümü “Scherzo” olarak değiştirmiştir. 3 vuruşlu formunu değiştirmemiştir. 3.bölüm neşeli ve hareketlidir Beethoven’da.

 

Beethoven İle İlgili Filmler

 

2 tane film vardır.

İlki 1994 yapım olan Immortal Beloved, yönetmen Bernard Rose tarafından yapılmıştır. Beethoven'ın yazdığı gizli mektupları konu almıştır.

İkincisi ise 2006 yapımı olan Copying Beethoven, yönetmen Agnieszka Holland tarafından yapılmıştır. 

Vaktiniz olduğunda özellikle ilk filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 

Kaynak: Ahmet Say, Müzik Tarihi, Müzik Ansiklopedisi Yayınları, Ankara, 2003.