Arachne ve Dokuma Yarışması

Arachne ve Dokuma Yarışması
Arachne ve Dokuma Yarışması
Arachne ve Dokuma Yarışması

Arachne ve dokuma yarışması

Athena her ne kadar savaş ve bilgelik tanrıçası olsa da, dokuma ve işleme işlerinde de oldukça yeteneklidir. İyi dokuma yapan bir kimsenin yeteneğinin Athena'dan geldiğine inanılırdı.

Ancak Lidyalı bir genç kız olan Arachne öyle düşünmüyordu. Arachne çok güzel dokuma örüyor ve hatta bunun tanrıça Athena ile boy ölçüşebileceğine inanıyordu. Dokumasını gören orman ve su perileri, işlerini bırakıp Arachne'yi izlemeye gelirlerdi. Arachne'nin yeteneğinin Tanrıça Athena'dan geldiğini söylediklerinde Arachne sinirlendi. "Varsa tanrıça benimle boy ölçüşsün" diyerek kendi dokumasının daha iyi olduğunda ısrarcı oldu. Bunu gören tanrıça Athena çok sinirlendi. Böbürlenmek hele ki tanrılara kafa tutmak bir ölümlünün yapmaması gereken yegâne şeydi.

Yaşlı bir kadın kılığında Arachne'yi ziyaret eden Athena, tanrıçanın dokuma konusunda ona yetenek bahşettiğini kabul etmesini ister. Arachne ise ısrarla "Varsa Athena benimle yarışsın" demektedir. Bunun üzerine sinirlenen Athena gerçek suretini gösterir ve dokuma yarışmasına başlarlar. Yarışma sonunda Athena, Arachne'nin el işlemesinin en az kendisininki kadar güzel olduğunu görür. Bunun üzerine kızın el işlemesini yırtıp atar. Gururu kırılan Arachne ise boynuna bir ilmik atarak intihar etmeye çalışır. Böyle yetenekli bir ölümlünün yitip gitmesine razı olmayan Athena onu bir örümceğe çevirir ve Arachne sonsuza dek dokuma yapar.