ABD Donanması Efsanesi USS Missouri'nin Suya İndirilişinin 76. Yıldönümü

ABD Donanması Efsanesi USS Missouri'nin Suya İndirilişinin 76. Yıldönümü
ABD Donanması Efsanesi USS Missouri'nin Suya İndirilişinin 76. Yıldönümü
ABD Donanması Efsanesi USS Missouri'nin Suya İndirilişinin 76. Yıldönümü
ABD Donanması Efsanesi USS Missouri'nin Suya İndirilişinin 76. Yıldönümü

Bugün USS Missouri’nin suya indirilişinin 76. yıldönümü. Efsanevi Iowa sınıfı zırhlıların ve ABD Donanması’nın son zırhlısıdır. 1938’de ‘hızlı zırhlı’ olarak planlanmaya başlayan Iowa sınıfı Missouri’nin inşası 1941’de başladı ve 3 yıl sürdü. 1944’te hizmete giren Missouri, 406mm’lik devasa toplarıyla hiç gemi batırmamış olsa da kara bombardımanlarına atış desteğiyle 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik’te Amerikan Donanması adına büyük rol oynadı. Japonların teslim olduğu ve 2. Dünya Savaşı’nı sona yaklaştıran belge Japon hükümetinden yetkililer ile USS Missouri’de imzalandı.

Missouri, 2. Dünya Savaşı’nın bitiminden birkaç ay sonra Washington büyükelçimiz Münir Ertegün’ün naaşını getirmek üzere İstanbul’a gelmiştir. Gelirken büyükelçimizin naaşı dışında, ABD yaşayan ve bayrak direkleri üreten Nazmi Cemal tarafından hediye edilen ve Anıtkabir’de 63 yıl boyunca görev yapan, 33 metreyle dönemin en büyük bayrak direği ABD’den İstanbul’a getirilmiştir. ABD ile ilişkilerin güçlenmesini başlatan bu ziyaret, savaş sonrası Avrupa’daki boşluktan yararlanmaya çalışan Sovyetler Birliğine karşı da bir gözdağı olmuştu.

 

1950’de Kore Savaşı’nın patlak vermesiyle bölgeye intikal eden ilk savaş gemisi olan Missouri, savaş bitene kadar 3 yıl boyunca kara bombardımanlarıyla savaşın kazanılmasında önemli bir rol oynadı. Savaş bittikten 2 yıl sonra, 1955’de kullanımdan kaldırılıp ABD Donanması yedek filosuna alındı.

 

30 yıldan uzun bir sürenin ardından 1986’da Reagan yönetiminde ‘600 gemilik donanma’ planı dâhilinde tekrardan hizmete giren Missouri, dönemin en gelişmiş radarları ve silahlarıyla donatıldı. Modası geçmiş 20mm ve 40mm’lik uçaksavar toplarının hepsi ile çift amaçlı 127mm’lik toplarının bazıları kaldırıldı. Bunların yerine günümüz kruvazörleriyle yarışacak sayıyla; 16 adet Harpoon anti gemi füzesi, 32 adet Tomahawk seyir füzesi ve 4 adet Phalanx yakın mesafe füze savunma sistemi ile donatıldı. Hizmete tekrar girişinden birkaç ay sonra dünya turuna çıkan Missouri, İstanbul’a gelişinin 40. yılında, 1986’da son kez İstanbul’u ziyaret etti ve turuna devam etti.

1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle başlayan Körfez Savaşı’na katılan Missouri, 17 Ocak 1991’de ilk Tomahawk füzesini ateşledi. 38 yılın ardından ana toplarını ateşleyerek Irak savunmalarını vuran Missouri, zamana meydan okuyan bir efsane oldu. Savaşta rol aldığı süre boyunca 406mm’lik ana toplarıyla 783 mermi ateşleyen ve 28 Tomahawk füzesi atan Missouri, 31 Mart 1992’de 16 yıl sonra hizmetine son verdi. Toplam 27 yıllık hizmet süresinde gördüğü 3 savaş ve kazandığı 11 hizmet yıldızından sonra emekli olan Missouri, 29 Ocak 1999’dan beri müze olarak ziyaretçilerini kabul ediyor.