8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

ABD’nin New York eyaletinde 1857 yılında yaşanan grevin ardından 120 kadın işçi feci şekilde can vermiştir. Olayın sonunda ilk yıllarında belirli bir şekilde Kadınlar Günü denen bir gün yoktu ve ilkbahar mevsiminde kutlanıyordu. Daha sonra 8 Mart belirlenmesiyle bugün Kadınlar günü olarak kutlanmaya başladı. Türkiye’de Kadınlar Günü 1921 tarihinde kutlanmaya başladı. 1984’ten itibaren de daha geniş kitlerle kutlanmaya devam ediyor. 8 Mart 1857 tarihinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışmak istemesiyle tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisler işçilere saldırmış ve fabrikaya kilitlenmiştir. Daha sonra ise fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000e aşkın kişi katıldı.

26-27 Ağustos tarihlerinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2.Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857 tarihinde fabrikada ölen kadın işçilerin anısına “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılmaya başladı.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı. Fakat hep ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

 

Türkiye’de 8 Mart

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında, iki komünist kız kardeş Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova'nın girişimi ile gerçekleştirildi. Bu tarihten sonra yıllar boyunca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına izin verilmedi. 1975 yılında "Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı" ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye'de "Kadın Yılı Kongresi" gerçekleştirildi.

12 Eylül Darbesi'nden sonra tekrar askeri cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle hiçbir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 2003 yılında yurt çapındaki çeşitli Dünya Kadınlar Günü kutlamaları arasında Taksim’de başlayan ve her yıl 8 Mart'ta tekrarlanan Feminist Gece Yürüyüşü sonraki yıllarda başka şehirlerde de yapılmaya başladı.

Bugün 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ BÜTÜN KATLEDİLEN,ÖLDÜRÜLEN, KADINLARI RAHMETLE ANIYORUM VE KADINLAR GÜNÜNÜZÜ KUTLUYORUM.